30 жовтня 2024 р. відбулося засідання наукового гуртка «Перспективний залізничник», активними учасниками якого є здобувачі освіти Класичного фахового коледжу спеціальності 192 Будівництво та цивільна інженерія (освітньо-професійна програма «Будівництво, обслуговування і ремонт залізничних колій»). Цього разу темою зустрічі була «Вузькоколійна залізниця».
Гуртківці розглянули технічні особливості вузькоколійного транспорту, зокрема специфіку колії шириною від 600 до 1067 мм, що значно відрізняється від стандартної 1520 мм; проаналізували конструктивні елементи вузькоколійних залізниць (особливості рейко-шпальної решітки, стрілочних переводів та рухомого складу); визначили переваги та недоліки; порівняли розвиток вузькоколійних залізниць в Україні та інших країнах (Польща, Литва, Німеччина, Швейцарія, Японія). Особливу увагу було приділено економічній доцільності використання вузькоколійок у різних галузях промисловості: лісова та гірничодобувна галузі, торфорозробка, де вони забезпечують оптимальне співвідношення між вартістю будівництва та експлуатаційними характеристиками.
У ході дискусії учасники гуртка обговорили сучасні інженерні рішення, що дозволяють підвищити ефективність вузькоколійних залізниць, зокрема інноваційні методи укладання колії, новітні системи автоматизації руху та інноваційні розробки рухомого складу.
Насамкінець зустрічі гуртківці переглянули невелике пізнавальне відео про найбільш відомі вузькоколійні залізниці в Україні, які збереглися: Антонівка-Зарічне (Рівненська обл.), Рудниця-Гайворон-Голованівськ (Вінницька та Кіровоградська обл.), Берегово-Хмільник-Виноградово (Закарпатська обл.). Вони усвідомили, що важливо не допустити втрати цих унікальних мініатюрних залізниць та використати їхній потенціал, наприклад, у туристично-рекреаційному напрямку (подорожі збереженими вузькоколійками тощо). На жаль, мало хто з українців знає про них, тому популяризація туристичних маршрутів саме таким видом транспорту – одне з ключових завдань як держави, так і приватних структур.
Дякуємо гуртківцям за активну роботу. Засідання наукового гуртка «Перспективний залізничник» сприяють поглибленню фахових знань здобувачів освіти та формуванню їхніх дослідницьких компетентностей.