Безпека крізь призму будівельних стандартів: засідання наукового гуртка «Сучасні технології будівництва»

21 листопада 2024 р. відбулося чергове засідання наукового гуртка «Сучасні технології будівництва» за участі керівників Юлії САХНЮК, Світлани РУДИЦІ та гуртківців спеціальності 192 Будівництво та цивільна інженерія (освітньо-професійна програма «Будівництво та експлуатація будівель і споруд»). Тема зустрічі – «Знайомство з ДБН В.2.2-5:2023 «Захисні споруди цивільного захисту».

Забезпечення укриття в Україні під час повномасштабної війни є одним із найважливіших аспектів безпеки населення. На жаль, через несерйозне ставлення до цього базового елементу захисту ми спостерігаємо випадки загибелі людей через закриті бомбосховища та проблеми щодо їхньої надійності, оскільки багато з них не відповідають сучасним стандартам безпеки. Інша проблема полягає в недоліках умов безпеки в укриттях – багато з них не мають запасних виходів, вентиляції та інфраструктури, що створює ризики для перебування людей.

На сьогодні будь-яке нове будівництво в Україні має відбуватися за принципами безбар’єрності, підвищених вимог до енергоефективності та посиленого захисту цивільних, адміністративних і промислових споруд. Оскільки це одна з умов ефективної модернізації країни, нові стандарти саме безпекового будівництва вже закладені в нову законодавчу рамку містобудівної політики та відновлення України – ДБН В.2.2-5:2023 «Захисні споруди цивільного захисту».

У деяких країнах законодавчо встановлено обов’язкове будівництво цивільних укриттів, призначених для захисту населення у випадку війни або надзвичайних ситуацій. Гуртківці дізналися, що в Ізраїлі, наприклад, національний закон встановлює вимоги до будівництва бомбосховищ, включаючи мамади, що забезпечують швидкий доступ до укриття, а в Сінгапурі невиконання безпекових стандартів будівництва може призвести до значних штрафів.

Обговорення питання безпекового будівництва в нашій державі викликало жваву дискусію серед здобувачів освіти. Разом вони дійшли до таких висновків:
• У сфері будівництва має проводитись активна робота над покращенням системи цивільного захисту та забезпеченням належного захисту населення.
• Державним органам слід провести аудит існуючих укриттів, розробити нові проєкти для будівництва сучасних та безпечних укриттів, забезпечити належне функціонування та підтримку вже існуючих споруд.
• Важливо навчати населення правильній поведінці в умовах надзвичайних ситуацій та забезпечити швидкий доступ до укриття для всіх громадян.

Загалом, безпека громадян повинна бути пріоритетом для будь-якої країни. Належне будівництво та обслуговування бомбосховищ та укриттів може врятувати життя та запобігти трагедіям у разі надзвичайних ситуацій.